Jaka jest różnica między EDC, EDT, EDP i czystymi perfumami?

Posted on

Nie każdy zapach możemy nazwać perfumami i choć istnieje taki zwyczaj w języku polskim, to na każdym flakonie odnajdziemy skrót określający rodzaj wody. Warto dowiedzieć się co oznaczają tajemnicze oznaczenia.

Co oznacza słowo „eau”?

W języku francuskim słowo „eau” oznacza po prostu wodę i jest umownym określeniem zapachów, ponieważ sama w sobie nie bierze udziału w produkcji perfum. W bardzo dużym skrócie: kompozycje tworzone są poprzez rozpuszczenie olejków zapachowych w alkoholu. Na rynku odnajdziemy wody takie jak: EDC – Eau de Cologne (wodę kolońską), EDT – Eau de Toilette (wodę toaletową), EDP – Eau de Parfum (wodę perfumowaną) oraz EDF – Eau de Fraiche (mgiełkę zapachową). Ponadto dostępne są DNS (deodorant natural spray – perfumowany dezodorant), after shave (wodę po goleniu) i te najcenniejsze – perfumy („parfum”, „extract de parfum”).

Na czym polega różnica między wodami?

Zasadniczo różnica jest jedna – stężenie. Omawiane skróty dają nam znać na jaką koncentrację trafiliśmy. Inną nazwą jest „zaperfumowanie” – ile procent olejków eterycznych zostało rozpuszczonych w alkoholu etylowym. Tak więc idąc kolejno od najniższego stężenia do najwyższego, musimy zacząć od dezodorantów perfumowanych zawierających do około 1% olejków zapachowych. Eau de Fraiche to już od 1 do 3% stężenia – to dobry sposób na odświeżenie się delikatną mgiełką zapachu podczas letnich upałów. Kolejny stopień (w męskich wodach) to tak zwane „after shave” (2-4%), które, jak nazwa podpowiada, używane są po goleniu by dodać świeżości i lekkiego aromatu, ale mają też dodatkowo działanie antyseptyczne. W wodach kolońskich natrafimy z reguły na 3 – 6% zaperfumowania i z reguły można ich używać kilkakrotnie w ciągu dnia. Najczęściej spotykanymi wodami są toaletowe i perfumowane. Eau de Toilette mogą mieć zarówno 4% zaperfumowania jak i 10%, dlatego często możemy dostrzec dużą rozbieżność w trwałości wód toaletowych. Z reguły stosowane są na co dzień, ale w naszej perfumerii odnajdziemy wyjątki. Eau de Parfum to koncentracja od 10 do 20 procent – kolejna duża rozbierzność, więc natrafimy na zapachy zarówno służące w ciągu dnia jak i na specjalne okazje. Czyste perfumy i ekstrakty to zaperfumowanie od 20 do 40-kilku procent. Ekstraktami z reguły nazywamy te kompozycje będące bliżej górnej granicy. Możemy dostrzec, że płyn we flakonie jest bardziej gęsty i oleisty. W wypadku perfum często jedna kropla zostanie na naszej skórze przez dobę lub dwie. Musimy pamiętać, że producenci niezwykle rzadko zdradzają koncentrację zapachu, jak i możemy natrafić na wyjątki, np. wody perfumowane łagodniejsze od toaletowych. Tutaj najistotniejsze będą użyte w recepturze składniki!

Eau de Toilette – czy będzie trwała?

Oczywiście na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ na trwałość składa się wiele różnych czynników. Niemniej jednak koncentracja jest jednym z najważniejszych. Często łagodne, kwiatowe bądź cytrusowe wody toaletowe mają koncentrację bliższą 5-6 procent. Wody od Acqua di Parma z serii Blu Mediterraneo są doskonałe na co dzień, np. do pracy, ponieważ roztaczają łagodną, wakacyjną aurę i nie są zbyt nachalne, można też ich użyć dwa-trzy razy w ciągu dnia. Mocniejsze „eau de toilette” odnajdziemy wśród zapachów Comme des Garcons. Seria Incense inspirowana kadzidłami ze świątyń z całego świata również składa się z wód toaletowych, ale wyraźniej intensywniejszych, o większej mocy. Tutaj silny skład ma duży wpływ na trwałość. Jedną z najtrwalszych wód toaletowych w naszej perfumerii jest Black od Comme des Garcons. Kadzidło, skóra i pieprz składające się na ten zapach mogą nam towarzyszyć przez nawet całą dobę! Kiedy pytacie nas o trwałość konkretnego zapachu, najczęściej sugerujemy się doświadczeniem naszym jak i klientów perfumerii, ale są pewne umowne ramy czasowe odpowiednie dla danej koncentracji wody: EDT trwa z reguły od 5-8 godzin, EDP od 6-8 do 24 godzin, a czyste perfumy i ekstrakty od 12 do 48 godzin na skórze (również po kąpieli!).