Magia białych kwiatów, czyli jaśmin w perfumach

Jaśmin to jeden z najczęściej występujących kwiatów w perfumach. Kwiat charakterystyczny, charyzmatyczny, ale równocześnie subtelny. Jak pachnie i po które zapachy z jaśminem w roli głównej warto sięgnąć?

 

Jaśmin w perfumach

 

Choć tendencja powoli ulega zmianie, kobiety w dalszym ciągu najchętniej sięgają po zapachy kwiatowe. Kwiatami, o które panie najczęściej u nas pytają są jaśmin i róża – dwa bezsprzecznie królujące gatunki w przemyśle perfumeryjnym. Przyjęło się, że kwiatowe zapachy są symbolem kobiecości, subtelności i elegancji, ale mało kto wie, że w krajach arabskich kwiaty są również domeną męskich kompozycji (idealnym przykładem jest aromat róży). Jaśmin to kwiat wyjątkowy, może być częścią zapachu zarówno lekkiego i orzeźwiającego, jak i cięższej, wieczorowej, nieco vintydżowej kompozycji. Skąd pochodzi i jak pachnie? Jaśmin to kwiat o delikatnych, białych płatkach pochodzący z rodzin roślin oliwkowatych. Odkryto wiele jego gatunków, ale prawdopodobnie jednym z częściej stosowanym w perfumach jest jaśmin Sambac uprawiany początkowo w krajach arabskich, Bhutanie, Indiach czy Pakistanie. To roślina uznawana przez wyznawców hinduizmu za kwintesencję czystości i była często składana w ofierze bogom. Jaśmin nazywany jest czasem „kwiatem nocy”, a to dlatego, że najpiękniejszy i najsilniejszy zapach wydziela nocą i o wczesnym świcie – wówczas dokonuje się jego zbioru. Aromat jaśminu uznawano za doskonały lek na stres i zmęczenie, a w Indiach panny młode nosiły zrobioną z niego biżuterię, która miała przynieść im szczęście. W perfumach jaśmin można było spotkać już w czasach starożytności. Jego intensywna, czarująca woń spowodowała, że został uznany za afrodyzjak.

Najpiękniejsze perfumy damskie z jaśminem

 

Przepiękny, kremowy, łagodny aromat jaśminu odnajdziesz w kompozycji Serge Lutensa – Nuit de Cellophane („Noc celofanu”) – jej nazwa to odniesienie oczywiście do kwiatu nocy. To kompozycja pełna płatków białych kwiatów połączona z ciepłem mirry, cynamonu i słodyczą miodu. Zapach, który doskonale uzupełni wieczorowy strój i będzie towarzyszył podczas specjalnych okazji. Dla wielbicielek zapachów w klimatach retro polecamy niezwykle kobiecy Yours Truly od Maria Lux. To czyste perfumy skrywające jaśmin, różę, irys i fiołek, ale i również ostre nuty aldehydowe, które po czasie łagodnieją za sprawą drzewno-ambrowej bazy. Biel flakonu odzwzorowuje czystość i niewinność płatków jaśminu. Pudrowy, elegancki Goldy francuskiej marki Hayari to kompozycja, w której łagodny jaśmin łączy się z aromatycznym kwiatem pomarańczy, a nuty drzewne dodają intrygującej głębi. Dla kobiet, które pragną stać się na moment prawdziwymi „famme fatale” proponujemy Jasmit et Cigarette od Etat Libre d’Orange. Tu kwiat nocy spowity jest gęstym, nikotynowym dymem niczym Marlene Dietrich paląca papierosa przez długą lufkę, ubrana w charakterystyczny, męski garnitur. To zapach kobiety chcącej być w centrum uwagi, a jednocześnie tajemniczej i niedostępnej.

Męskie perfumy z jaśminem

 

Jaśmin w zapachach dla mężczyzn u nas często występuje jako dodatek w lekkich, orzeźwiających, kolońskich kompozycjach. Jednym z częściej wybieranych zapachów jest woda toaletowa Eucris brytyjskiej marki Geo F. Trumper. To zapach, w którym aromatyczne przyprawy połączone są z owocową nutą czarnej porzeczki i o łagodnym, miodowo-jaśminowym tle. La Religieuse od Serge Lutensa to zapach, który uznajemy za unisex, więc z całą pewnością może go nosić mężczyzna. To czysta, przejrzysta kompozycja, w której wyrazisty, ale i subtelny jaśmin podsycony jest wonią kadzidła oraz cielesną nutą animalną cywety i piżma. Z kolei dla panów lubiących klasykę, dobrym wyborem będzie woda kolońska Trafalgar od Truefitt&Hill – odświeżająca, lekko morska z orzeźwiającą nutą bergamotki, świeżą i zieloną odsłoną jaśminu oraz ostrym, męskim cedrem w bazie zapachu.

Jaśmin odnajdziemy w niezliczonej ilości perfumeryjnych kompozycji. Często jest ich dopełnieniem, ale na tyle charakterystycznym, że nie sposób go pomylić z niczym innym. To aromat, który uwodzi i uszlachetnia zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *