Wetiweria w perfumach

Posted on

Bardzo często gdy czytamy skład perfum dostrzegamy tajemniczo brzmiącą nazwę – wetiwer/wetyweria. Rośnila ta wielokrotnie pojawia się u podstawy zapachu, ale może być też głównym bohaterem kompozycji. Skąd pochodzi wetiweria, jak pachnie i które zapachy z nią polecamy?

Pochodzenie i zastosowanie wetiwerii

Roślina ta pochodzi z terenów Południowo-Wschodniej Azji. To gatunek trawy wieloletniej osiągającej do 2 metrów wysokości. Olejek eteryczny pozyskiwany jest z łykowatej części korzenia, który wrasta w ziemię na głębokość około 30cm. Wetiweria najczęściej występuje w Indiach, na Sri Lance, w Indonezji i Ameryce Południowej, ale głównym producentem jest Haiti (ok. 80% rynku). Olejek eteryczny przybiera bursztynową barwę i gęstą, syropową koncentrację, natomiast zapach ma wiele odsłon. Zazwyczaj pachnie nieco ziemistą trawą z dodatkiem drzewno-dymnej nuty. Aromat wetiweru często uzależniony jest od miejsca pochodzenia: czasem przybierze słodki charakter (np. haitański), a czasem wyczujemy słony akcent. Na rynku napotkamy dwa rodzaje wetiwerowego olejku eterycznego: olejek wetiwerowy pozyskiwany ze specjalnych upraw oraz olejek khus-khus – najdroższy i najrzadszy, pochodzący z dziko rosnącej wetiwerii. Ważną kwestią jest też to, że wetiwer nie ma syntetycznego zamiennika, co nie oznacza oczywiście, że nikt nie podjął się eksperymentów na nim w laboratorium. Do tego przejdziemy przy okazji zapachów Escentric Molecules.

Oprócz produkcji perfum, wetiwer odnalazł szerokie zastosowanie w tworzeniu wszelkich zasłon, wachlarzy, wyplatanych mat i w budowaniu chat (Indie), ponadto istnieje pogląd, że ma on właściwości magiczne (np. przy pomnażaniu pieniędzy). Niektórzy używają olejku wetiwerowego jako środka antystresowego, uspokajającego i polepszającego jakość snu, a także przy wspomaganiu układu odpornościowego.

Zapachy wetiwerowe w Lulua

Naszą listę zaczniemy od kultowego zapachu z domu perfumeryjnego The Different Company, a mianowicie: Sel de Vetiver. To niezwykle charakterystyczna kompozycja Celline Elleny, w której haitański wetiwer łączy się z aromatyczną nutą ylang-ylang, słonawym lubczykiem i ziemistą, głęboką paczulą. Pachnie zarówno słono jak i rześko, gorzkawo jak i słodko. Jest wielowymiarowy i ponadczasowy, skierowany do kobiet oraz mężczyzn.

Semi-Modern Vetiver – Fat Electritian od francuskiej marki Etat Libre d’Orange jest i nowoczesny i klasyczny równocześnie. Elegancki aromat wetiwerii kontrastuje z nietypowym akordem kremu z kasztanów, słodką wanilią i liśćmi drzewa oliwnego. Wetiwer jest tu suchy, nieco szorstki i ziemisty, bardzo wytrawny, a słodycz przełamuje jego wyniosły charakter.

Vetiver Oriental od Serge Lutensa poświęcony jest w całości tej wspaniałej trawie. Tutaj też występuje w towarzystwie słodkich akordów: m.in. gorzkiej czekolady i ambry. Dodatkowo wyczujemy głębię drewna gwajakowego, kremowość sandałowca i balsamiczną nutę czystka. W tej kompozycji wetiwer przybiera drzewny, ziemisty, a nawet i nieco dymny aromat, który doskonale współgra z intensywnością pozostałych składników.

Escentric Molecules – Molecule 03 to eksperyment na olejku wetiwerowym. W całości składa się z octanu wetiwerolu – na pół syntetycznej i naturalnej molekule. Frakcja olejku wetiwerowego połączona zostaje z octanem w celu pozbycia się gorzkiej nuty. Rezultatem jest łagodny, świeży i trawiasto-drzewny aromat. Jeśli sam wetiwerol to za mało, w ofercie marki możemy odnaleźć Escentric 03, w którym dodatkowo wyczujemy irys i ostrzejszy imbir.

Imaginary Authors zawsze zaskakuje doborem składników i wymyślnymi akordami. W The Soft Lawn głównym bohaterem jest wetyweria, której gorzkawy, ziemisty zapach połączony zostaje z aromatycznym liściem laurowym, świeżym kwiatem lipy i zdumiewającym akordem piłki do tenisa. Całość jest intrygująca, ale jednocześnie elegancka i doskonała na cieplejsze dni.