Bergamotka w zapachach na cieplejsze dni

Posted on

Choć bergamotka nie jest najsmaczniejszym owocem, to twórcy perfum bardzo chętnie wykorzystują jej zapachowy olejek. Zazwyczaj wyczujemy ją w pierwszych nutach kompozycji, a jej aromat sprawia, że mimowolnie udajemy się na śródziemnomorskie wakacje. Poznajmy pochodzenie i zastosowanie tego cytrusa oraz perfumy z bergamotką, które polecamy najbardziej.

Czym jest bergamotka?

To cytrus pochodzący z Indii, a dokładniej jeden z gatunków gorzkiej pomarańczy. Jest niewielki, o zielono-żółtej barwie i niezbyt smacznym, gorzko-cierpkim smaku. Nie jest to owoc, który ludzie z chęcią spożywają, ale jego olejek od XIX wieku pojawia się choćby w słynnej herbacianej mieszance Earl Grey (w niej wówczas łagodzi i odświeża smak). Nieciekawe walory smakowe wynagradza nam jednak wyjątkowy i unikatowy zapach bergamotki. Jest delikatny, odświeżający, przypominający nieco aromat skórki pomarańczy, ale z dodatkowym, łagodnym, kwaśnym akcentem i śródziemnomorską rześkością. Mimo to, że główne pochodzenie tego cytrusa przypisuje się Indiom, jest on uprawiany głównie w Ameryce Południowej i we Włoszech, a przede wszystkim słynie z niego niezwykle słoneczna Kalabria, położona na południu Włoch tuż przy granicy z Sycylią. Jej nazwa pochodzi od włoskiego miasta Bergamo, w którym po raz pierwszy sprzedano olejek bergamotkowy.

Najsłynniejszym zapachem, w którym bergamotka staje się głównym bohaterem jest woda kolońska 4711 (Echt Kölnisch Wasser) z 1792 roku. Receptura tego zapachu powstała we Włoszech, a produkcja rozpoczęła się w niemieckim mieście Kolonia (stąd też pochodzi nazwa wody) i podobno nawet uwiodła samego Napoleona. Do dziś 4711 produkowana jest w Kolonii. W XX-leciu międzywojennym była popularna wśród warszawskich pasjonatów mody, bowiem uchodziła za luksusową i światową.

Olejek bergamotkowy, oprócz przemysłu perfumeryjnego, stosowany jest w aromaterapii. Pomaga zwalczać stres, nerwowe napięcia, bezsenność, a także zapalenia gardła i skóry.

Perfumy z bergamotką w Lulua

Prawdziwie włoskim, śródziemnomorskim zapachem jest Bergamotto di Calabria od Acqua di Parma – zapach bergamotki prosto ze słonecznej Kalabrii. Jej olejek posiada certyfikat DOP – oznacza to, że pochodzi ze ściśle określonego obszaru i jest uprawiany według tradycyjnych zasad, by uchronić jego oryginalność . Bergamotto di Calabria otwiera się bergamotką połączoną z ostrzejszą nutą cedratu. Później zapach nabiera nieco drzewnego, cedrowego charakteru, delikatnej goryczki wetiwerii i świdrującego w nosie aromatu czerwonego imbiru.

Bergamask od Orto Parisi to zapach złączony z dwóch składników: nieco zwierzęcego piżma i słodko-kwaśnej bergamotki. Tutaj owoc ten pozostanie aż do samego końca, łamiąc niejako tradycyjną piramidę zapachu. Bergamask jest świeże, ale cielesne i lekko słodkie jednocześnie. Pozornie prosty, ale wielowymiarowy.

4711, o której już wspomnieliśmy wcześniej, to absolutna klasyka wśród wód kolońskich. Bergamotka jawi się tu jako główna bohaterka kompozycji, a towarzyszą jej cytryna i pomarańcza, które sprawiają, że zapach jest maksymalnie świeży. Serce z lawendą i rozmarynem dodają lekkości i ziołowej przyjemności, a całość zwieńczona jest pochodzącym z kwiatów gorzkiej pomarańczy olejkiem neroli. Mimo, że 4711 kojarzona jest z męskim gronem odbiorców, pierwotnie była zapachem uniseks i do dziś jest często lubiana przez kobiety.

Dla osób lubiących mocne, charakterne zapachy, polecamy Santalum Slivers oraz Wood Haven od Kerosene. Obie kompozycje to starcie między soczystymi, orzeźwiającymi i niezwykle naturalnymi cytrusami z suchym, ciężkim drewnem oraz ostrymi przyprawami. Za sprawą bergamotki, cytryny i grejpfruta, otwarcie Santalum Slivers jest zabójczo świeże i kwaśne, nie ulatnia się szybko, ale po czasie łagodnieje dzięki wodnej nucie zielonego ogórka, by przeistoczyć się w wytrawny zapach cedru i sandałowca. Podobne wrażenie dają bergamotka, grejpfrut i cytryna w Wood Haven, ale zapach jest głębszy, bardziej charakterny. Tutaj drewno gwajakowe szybko przejmuje prowadzenie, a zapach przeistacza się w wyjątkowy, pikantny, cytrusowy sad.