Escentric Molecules – antyzapachy, które stały się przełomem

Producentów oferujących molekularne zapachy jest w tej chwili już wiele, ale to właśnie Geza Schoen i jego Escentric Molecules zapoczątkowały modę. Poznaj sylwetkę niezwykłego twórcy, kolekcję zapachów, to czym się charakteryzują oraz dlaczego stały się takim fenomenem.

Geza Schoen – geniusz, minimalista, buntownik

Twórca Escentric Molecules już od najmłodszych lat interesował się światem zapachów – będąc nastolatkiem kolekcjonował miniatury męskich flakonów. Fascynacja ta i chęć zostania wykwalifikowanym perfumiarzem doprowadziła go do perfumiarskiej szkoły przy firmie zajmującej się produkcją zapachów i aromatów smakowych Haarmann & Riemer (obecnie Symrise) w Niemczech. Nabrawszy doświadczenia, zatrudnił się jako perfumiarz „do wynajęcia” przez marki takie jak: Clive Christian, Ormonde Jayne czy Diesel. Brak pełnej swobody i zbyt komercyjny tor pracy wywołały u Gezy niezadowolenie i frustrację. Wówczas postanowił coś zmienić, przeniósł się do Londynu gdzie zakochał się w molekule Iso E Super. Dla brytyjskiej marki odzieżowej Boudicca stworzył zapach Wode – połączenie ziół, kwiatów, przypraw i nut zwierzęcych z ujmującą, tajemniczą aurą molekuły Iso E Super.

Miłość Gezy do Iso tylko przybrała na sile. Kilka lat później premierę miał zapach Escentric 01 i Molecule 01, w których głównym bohaterem zostało Iso E Super (w Escentric 01 aż 65%, z kolei Molecule 01 – 100%!). Owe „antyzapachy” wywołały prawdziwą burzę wśród fanów perfum, ale miały również wpływ na trendy rynku perfumiarskiego. Tak powstało Escentric Molecules. Zachęcony pozytywnym odbiorem swojej twórczości, dwa lata później wydał Escentric 02 oraz Molecule 02 bazujące na ambroxanie, następnie Escentric 03 i Molecule 03 (octan wetiwerolu) oraz Escentric 04 i Molecule 04 (javanol).

Geza lubi brać udział w wielu projektach artystycznych. W naszej perfumerii odnajdziecie polską markę Ephemera (związaną z krakowskim festiwalem Unsound), której został perfumiarzem. Projekt Ephemera to synestezja dźwięku, węchu i wzroku. Zainteresowanych odsyłamy pod ten link.

Parę słów o Iso E Super w 01

Iso E Super używane jest w perfumach już od lat (np. w Terre d’Hermes), ale nigdy wcześniej nie grał on głównej roli w zapachu. W złożonych kompozycjach nadawał nietuzinkowej aury, która wznosiła je i nadawała im życia. Geza po raz pierwszy pokazał światu, że Iso samodzielnie może być czymś wybitnym i stać się fenomenem. Jak pachnie ta molekuła? Z reguły jej zapach kojarzony jest z nutą drzewną o niesamowicie kremowym tonie. Jest sensualna, przytulna i cielesna. Bardzo często odbiorcy mają problem z jej dookreśleniem. Ten magiczny zapach ma nieco transparentny charakter, unosi się nad skórą, może pojawić się, a zaraz zniknąć, ponieważ bardzo powoli się rozwija. Wokół noszącego roztacza niewidzialną, niezidentyfikowaną aurę. Istotne przy molekułach jest to, że nie każdy nos je wychwyci, ponieważ zależy to od wrażliwości receptorów zapachowych danej osoby. Iso E Super może być stosowane w pojedynkę – być może podbije ona nasz naturalny zapach tak jak w przypadku złożonych kompozycji z obecnością cząsteczki? Ale można też połączyć ją z innymi perfumami – nasze testy pokazały, że druga kompozycja nabiera intensywności, nieco większej trwałości, wydobyta zostaje z niej moc i głębia ukrytych składników. W Escentric 01 molekuła zostaje wpleciona w kompozycję, ale dalej stoi na jej czele. Dodatkowymi składnikami są: skórka limonki, lekkie piżmo, hedione, nuty balsamiczne oraz irys.

Ambroxan, wetiwerol, javanol

Molecule 02 o ambroxan – to syntetyczna molekuła, której chemiczny skład przypomina ambrox – cząsteczkę odpowiadającą za piżmowy charakter ambry. Zapach Molecule 02 ma nadzwyczajną trwałość, jest świeży i subtelny, ale równocześnie intensywny. Zapacht Escentric 02 ma w sobie 13,5% ambroxanu, a jako dodatkowe składniki: hedione, akord ginu z tonikiem i akord niemieckiej lemoniady almdudler.

Wetiwerol (octan wetiwerolu) odnajdziemy w Molecule 03 – to zapach wetiwerii, w której zostaje podkreślony jej drzewno-zielony charakter bez gorzkich niuansów. Jest elegancki i klasyczny. Escentric 03 to kompozycja octanu wetiwerolu z m.in. imbirem, limonką, irysem, pieprzem czy nutą herbaty.

Javanol w Molecule 04 ma nieco drzewny aromat (kojarzący się trochę z drewnem sandałowym), ale o niezwykle świeżym i czystym charakterze. Można wyczuć w nim odrobinę skórki grejpfruta czy kremowej róży. Posiada podobne cechy jak Iso E Super – jego zapach pojawia się i znika. Escentric 04 ma w sobie skórkę grejpfruta, która jeszcze bardziej podkreśla cierpki akcent javanolu, do tego wyczujemy pikantną nutę pieprzu, konopie indyjskie czy różę. Escentric 04 to czystość i przejrzystość.

Jedna odpowiedź na "Escentric Molecules – antyzapachy, które stały się przełomem"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *