Perfumy z piżmem

Piżmo to składnik perfum powszechnie znany i lubiany. Stanowi bazę znacznej części zarówno damskich jak i męskich zapachów. Nie każdy jednak wie jakie jest jego pochodzenie i jaki nadaje kompozycji charakter.

Czym jest piżmo?

Przede wszystkim musimy zapamiętać, że piżmo może występować jako naturalne bądź syntetyczne. To składnik odzwierzęcy z okolic okołoodbytniczych piżmowca. Najczęściej stanowi szkielet zapachu, utrwala i scala kompozycję, ale czasem również wystąpuje jako nuta dominująca.

Piżmo naturalne

To wydzielina z gruczołów okołoodbytnicznych dorosłego samca piżmowca (inaczej jelenia piżmowego), natomiast może też być pozyskiwany ze skunksa, piżmaka czy woła piżmowego. Piżmem samiec oznacza swój teren czym wabi potencjalne partnerki. Naturalny zapach surowego piżma nie należy do najprzyjemniejszych ze względu na obecny w nim amoniak. To daje wrażenie zapachu moczu. Oczywiście po odpowiedniej obróbce i rozpuszczeniu w alkoholu piżmo zaczyna pachnieć tak jak powinno. A jak pachnie piżmo? Może przybrać różne aromaty. Najczęściej kojarzone jest z zapachem czystej skóry, lekko mydlane. Napotkamy też bardziej zwierzęce, organiczne odmiany, a także słodkie i kremowe. Różnica w zapachu wynika z pochodzenia piżma. Obecnie raczej unika się stosowania piżma naturalnego. Przyczyny są dwie: pierwszą jest przede wszystkim cena. To niezwykle drogi i cenny składnik. Drugim powodem jest ochrona zwierząt. Zwierzęta najczęściej ginęły tuż po pozyskaniu piżma albo były poddawane trudnym operacjom wycięcia gruczołów. W przypadku innego składnika odzwierzęcego – cywetu, zwierzęta przetrzymywano w fatalnych warunkach i nieustannie drażniono. W wielu krajach zdobywanie piżma o naturalnym pochodzeniu zostało zakazane. Mimo, że żaden syntetyk i roślina nie odwzorują aromatu piżma naturalnego w całości, nowe metody i tak cieszą się popularnością.

Piżmo sztuczne

Wysokie ceny i zakazy pozyskiwania piżma zmusiły chemików do wymyślenia jego godnego następcy. Poszukiwano aromatów wśród roślin oraz łącząc odpowiednie związki chemiczne. Często stosowanym zamiennikiem jest pozyskiwany z korzenia arcydzięgla metodą syntezy organicznej – egzaltolid. Pachnie on mieszanką piżma i ambry. Innym źródłem piżma jest piżmian właściwy (znany jako ambrette), natomiast obecnie często korzysta się z piżma ketonowego, który jest bezpieczniejszy dla zdrowia i łatwiejszy w produkcji.

Dlaczego wybieramy perfumy z piżmem?

Perfumy damskie i męskie z piżmem uznawane są za najbardziej zmysłowe perfumy. Musimy jednak pamiętać, że piżmo zazwyczaj stanowi bazę utrwalającą i scalającą zapach. Swoim zapachem dodaje głębi i subtelności oraz tworzy harmonię wśród pozostałych składników. Jeśli chcemy kompozycji, w której piżmo będzie nutą dominującą, sięgnijmy po zapachy, w których składnik ten odnajdziemy w nutach głowy i serca, a także w nazwie jako np. musk, mask, musc.

Perfumy z piżmem dla kobiet

 

Dla kobiet, które pragną klasycznego zapachu polecamy połączenie piżma z akordem kwiatów. Doskonałym wyborem będzie Musk Oriental Goldskin od hiszpańskiego twórcy Ramona Molvizar, w którym jaśmin, kwiat lotosu, lilia wodna i bergamotka zostają scalone kremowym, czystym, piżmowym zapachem. To kompozycja orientalna, ale niezwykle łagodna i subtelna, a dodatek 23-karatowego złota sprawia, że każda kobieta będzie czuła się elegancko i wyjątkowo. Innym przykładem jest czystość i świeżość zamknięta we flakonie Clair de Musc do Serge Lutensa. Tutaj piżmo w roli głównej połączone jest z delikatnym, pudrowym irysem i ocieplone drzewem sandałowym. To zapach damski doskonały na co dzień.

Perfumy z piżmem dla mężczyzn

Piżmo w perfumach męskich nadaje im głębi i sensualności. Dla wielbicieli cytrusowych kompozycji, dobrym wyborem będzie Bergamask od Orto Parisi. To niebanalna kompozycja wzorowana na klasycznych wodach kolońskich, w której piżmo łączy się z kwaśno-słodką bergamotką. Jeśli zależy nam na czystym, niezmąconym zapachu piżma, warto sięgnąć po Silver Musk od Nasomatto. To kremowy, koszulowy zapach doskonały do pracy i na co dzień. Jest subtelny, nienachalny i dzięki temu, że jest w formie ekstraktu, gaśnie dopiero po wielu godzinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *