RÓŻA W PERFUMACH – ODMIANY I NAJLEPSZE ZAPACHY

Róża uznawana jest za królową zapachów. To zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej stosowany kwiat w perfumach. Ma wiele odmian, a każda z nich zróżnicowany charakter. W artykule poznacie najsłynniejsze gatunki róż i polecane przez nas zapachy.

Jak pachnie róża w perfumach

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W zależności od gatunku, ilości i sposobu pozyskania olejku, a także części użytego kwiatu, róża może pachnieć na setki sposobów. Potrafi być delikatna, wdzięczna i dziewczęca, mocna, ostra i charyzmatyczna, pachnąca słodką konfiturą, męska i czasem nieznośna jak i również przywodząca na myśl perfumy podkradane w dzieciństwie z babcinej toaletki. Dlatego nawet jeśli nie jesteście fanami róży i zapach ten źle Wam się kojarzy (najczęściej dotyczy to róży bułgarskiej), warto spróbować innych jej odmian.

Pozyskiwanie olejku i absolutu

Podobnie jak w przypadku jaśminu, olejek różany produkowany jest z niebywałej ilości płatków. By uzyskać 1kg olejku poświęca się około 3 ton kwiatów. Olejek różany pozyskiwany jest metodą parowej destylacji. Jego zapach jest dość łagodny i świeży z lekką, zieloną nutą. Absolut z kolei uzyskuje się poprzez chemiczną ekstraktację płatków. To gęsty, mroczny i intensywny aromat.

Krótko o róży w historii

Uznawana jest za symbol miłości za sprawą opowieści o Afrodycie – kiedy wyłoniła się z morskiej piany zaczęła biec w stronę swego kochanka Adonisa, wtedy skaleczyła się w stopę, a z kropli jej krwi zakwitła pierwsza róża. Początkowo służyła za ozdobę i element religijnych rytuałów w Chinach i na Bliskim Wschodzie, później trafiła do Grecji i Rzymu – tam olejku różanego używano w pielęgnacji, najczęściej z róży damasceńskiej.

Róża damasceńska – propozycje zapachów

To najpopularniejszy gatunek róży. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Obecnie słynie z niej Dolina Róż w bułgarskim mieście Kazanłyk. To jeden z największych importerów olejku i absolutu różanego. Róża bułgarska jest intensywna, słodka z lekko owocową nutą. Ten gatunek odnajdziemy w Eau de Protection marki Etat Libre d’Orange. To zapach skomponowany z inspiracji Rossy de Palmą – hiszpańską, charyzmatyczną aktorką. Wyrazista róża połączona jest z ostrym imbirem, czarnym pieprzem, kakao i dymem z kadzidła. Długotrwały i onieśmielający.

Róża centifolia

Zwana różą stulistną (ze względu na liczbę płatków). Chodowana jest głównie w Grasse i Egipcie. Pachnie nieco delikatniej niż róża bułgarska – bardziej miodowo i z lekką nutą zieloną. To stosunkowo młody gatunek (XVI wiek) powstały na skutek krzyżowania róży damasceńskiej z różą dziką i piżmową. Różę centifolię odnajdziecie w składzie również pod nazwą „róża majowa”. Odmianę tę wyczujemy w zapachu Rosa Nobile od Acqua di Parma. To łagodna i dziewczęca kompozycja z nutą kalabryjskiej bergamotki i tangerynką. Aromat królowej kwiatów pięknie i subtelnie łączy się z piwonią, fiołkiem i konwalią, a szara ambra i cedr pogłębiają kompozycję. Dla wielbicieli intensywnych perfum proponujemy szyprową, esencjonalną Ballet Rouges od Olympic Orchids. Zapach otwiera lekka cierpkość bergamotki i czerwona mandarynka, później wyczujemy akord świeżej, ogrodowej róży i absolut róży centifolia. Dodatek tymianku i naturalnego mchu dębowego nadają szorstkiego, retro charakteru.

Róża o nietypowym charakterze

Naszym numerem jeden jest Bull’s Blood marki Imaginary Authors. Mocna, zadziwiająca kompozycja z autorskim akordem byczej krwi, różą i ziemistą paczulą, w której można wyczuć subtelną nutę miodu. To woda dla osób odważnych, poszukujących w zapachu czegoś więcej. Drugą propozycją jest Cryptical Envelopment od Olympic Orchids – intensywne, tytoniowe otwarcie, wyłaniające się organiczne, zwierzęce nuty piżma i cywety, a po środku charakterna, słodka róża. Kompozycja dynamiczna i zaskakująca.

Inne propozycje

Miłośnikom klasycznych, łagodnych, różanych zapachów polecamy Precious od Ramona Molvizara. Tutaj róża otwiera zapach, by później pięknie współgrać z kwiatem lotosu i kaszmeranem. Precious jest łagodny i kobiecy. Jedną z najsłynniejszych róż w naszej perfumerii jest z pewnością La Fille de Berlin od Serge Lutensa – konfiturowa róża została podkręcona pieprzem tworząc lekko orientalny, wyjątkowy zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *