Perfumy Robert Piguet – klasyczne nuty zapachowe w nowoczesnym wydaniu

Posted on

Robert Piguet to marka, która bardzo często przyciąga Waszą uwagę. Proste i zarazem ponadczasowe, czarne flakony kryją niezwykle bogaty wachlarz wysokiej jakości składników. Przyjrzyjmy się im bliżej i poznajmy tajemnicę sukcesu marki będącej na rynku już od ponad 80 lat.

Życie i kariera Roberta Piguet

Robert Piguet już za życia stał się swoistą legendą „haute couture”. Data jego narodzin nie jest jednoznacznie potwierdzona, ale przyjęto, że urodził się w 1901 roku w szwajcarskim mieście Yverdon-les-Bains. Pochodził z rodziny bankierów, natomiast jego pasją i przeznaczeniem, wbrew woli ojca, była moda. Po zakończeniu I Wojny Światowej wyjechał do Paryża i tam rozpoczął naukę krawiectwa pod okiem Paula Poireta oraz w uznanej i popularnej firmie Redfern. Marki te reprezentowały odmienne podjeście do mody, inną filozofię kreacji i kierowane były do zupełnie różnych klientów, Robert postanowił więc zaczerpnąć inspiracji z obu i stworzyć z tego własny, indywidualny styl. Cenił świadomość tworzenia, prostotę i elegancję oraz idącą za nimi wysoką jakość materiałów. Właśnie te cechy są najbardziej kluczowe w zrozumieniu idei marki Robert Piguet. Kiedy rozpoczął własną działalność i zyskał sławę oraz jego projekty miały znaczny wpływ na kształtującą się modę, stał się mentorem m.in. dla początkującego Christiana Diora, (w 1938 roku został on ostatecznie głównym projektantem marki), Huberta de Givenchy czy Pierre’a Balmain. Na początku lat 50-tych Robert zmęczony ciężką pracą i napiętym grafikiem, postanowił przejść na emeryturę, zmarł jednak kilka lat później w Szwajcarii.

 

Historia marki Robert Piguet

Podobnie jak inne uznane domy mody, Robert Piguet postanowił stworzyć własną linię perfum, które uzupełnią każdy strój. Pierwszym zapachem był skórzany szypr – Bandit z 1942 roku, który został stworzony we współpracy z mistrzynią perfumiarstwa Germaine Cellier (była ona również odpowiedzialna za kreację perfum Fracas kilka lat później). Bandit był skomponowany specjalnie dla Edith Piaf, którą Robert przez wiele lat ubierał w słynną „małą czarną”. Drugą wielbicielką tego zapachu była Marlene Dietrich – również jego stała klientka. Za życia projektanta powstało kilka niezwykle popularnych i modnych zapachów. W późniejszych latach marka miała zastój, ponieważ przejmowali ją coraz to nowi właściciele, aż ostatecznie w 1993 roku zakupiła ją amerykańska firma Fashion Fragrances and Cosmetics Ltd. Robert Piguet przeszedł do perfumeryjnej niszy, ale odsyskał dawną świetność i przyciągnął rzeszę stałych wielbicieli.

Nuty zapachowe perfum Robert Piguet

Zapachy od Robert Piguet znane są z wysokiej jakości składników z całego świata oraz bardzo dobrej trwałości. Są to intensywne, głębokie kompozycje noszone i lubiane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Wśród zapachów odnajdziemy te, które przypisane zostały do kolekcji Classic, np. V., Fracas, Bandit czy Calypso. Odznaczają się klimatem retro i są dla kobiet, które cenią wyraziste i dynamiczne kwiatowe kompozycje. Kolekcja Nouvelle to ukłon w stronę innowacyjności w zapachach. Perfumy skomponowane w 2012 roku, w których znajdziemy nuty orientalne (np. kadzidlany Casbah), mocne nuty drzewa gwajakowego (Bois Noir) czy balsamiczny, ciepły, gęsty Oud. Ostatnią i najbardziej współczesną linią jest Modern – w niej odkryjemy nietuzinkowe składniki jak bita śmietana, mate czy palmarosa, a także niejednoznaczne połącznia (np. oud z woskiem pszczelim) oraz zapachy uniseks.
Wśród naszych klientek największym uznaniem cieszą się kwiatowe zapachy przełamane ciężką, głęboką nutą. Takie połączenia odnajdziecie w V., w którym jaśmin i róża wraz ze słodkimi owocami gruszki i białej brzoskwini towarzyszą ciężkim akordom skóry i paczuli lub w Gardenii, którą również uzupełnia skórzano-drzewny aromat. W letnie dni najpopularniejszy jest zapach młodości – Jeunesse pełen słodkich, czerwonych owoców.

Perfumy męskie Robert Piguet

Panowie zdecydowanie bardziej preferują drzewne i orientalne kompozycje odznaczające się prostym składem. Ulubieńcem jest Bois Noir dedykowany najsilniej pachnącemu drzewu – gwajakowi oraz zapach marokańskich przypraw owianych dymem z frankońskiego kadzidła w Casbah (którego fankami są również panie!). Wielbiciele świeżych, aromatycznych zapachów z pewnością docenią cytrusowo-drzewny Bois Bleu oraz klasyczny Cravache, w którym szałwia łączy się z limonką i wetiwerem.